HEXBOX HİDRO ELEKTRİK SANTRAL BORULARI

HEXBOX - ALTERNATİFSİZ BORU

 
Genel Özellikleri

HEXBOX Boruları Hidroelektrik Santrallerinde su temininde kullanılmaktadır. Toplanan suların kayıpsız olarak santrale iletilmesinde HEXBOX Boruları alternatifsizdir. HDPE hammaddeden üretilen ürünler 2600 mm çapa kadar üretilebilmektedir. Nakliye maliyetlerinin büyük değerlere ulaştığı projelerde tarafımızdan geliştirilen özel teknoloji ile yerinde üretim yapılarak proje maliyetleri aşağılara çekilmektedir. sızdırmazlık %100 olarak sağlanmaktadır. Yerinde üretim teknolojisi ile boruların boy sınırı söz konusu değildir. Normal koşullarda maksimumu 12 metre üretilen ürünler, yerinde üretim tekniği ile çok daha uzun üretilebilmektedir. İhtiyaç duyulması halinde borular istenildiği ölçüde kesilebilmektedir.

HEXBOX Boruları yerinde üretim tekniği ile istenilen boyda üretilebilir. Boy sınırı yoktur.

HEXBOX Boruları toprak yüküne, trafik yüküne mukavemet göstermektedir. Atıksuların, yağmur sularının taşınmasın kullanılabilir.

HEXBOX Boruları HDPE (Yüksek Yoğunluklu Polietilen) hamaddeden üretilmektedir.

HEXBOX Boruları firmamızın özel olarak geliştirdiği EF kaynak bantları ile birleştirilir.

Genel Özellikleri

HEXBOX sarmal korige borular polietilenden üretilmektedir. Sarmal yöntemle Ø500 mm çap ve üzerindeki borular üretilmektedir. Firmamız 2600 mm çapa kadar korige sarmal boru üretme teknolojisine sahiptir.

Belli kalınlığı olan bir cismin üzerine yük konulduğunda en fazla yükü en dış katman taşımaktadır. Merkezde bu değer sıfır olmaktadır. Az yük taşıyan kısmın malzemesinden tasarruf yapılmaktadır. Boru ağırlığı da önemli miktarda azalmaktadır.

Dış katmana kaburga formu verilmektedir. projeye göre değişik profillerde imal edilebilmektedirler.

HEXBORU Korige boruların korozyondan etkilenmemesi, aşınma ve kimyasal dayanımının yüksek olması ile 50 yıl ömür garantisi ile satılmaktadır. Deprem gibi yer sarsıntılarından esnek yapıları sayesinde etkilenmeden faaliyetlerini yerine getirmektedirler. Sızdırmazlık boru ömrü boyunca sağlandığından yeraltı sularının ve toprağın kirlenmesi önlenir. Ağaç köklerinin boru içerisine girerek kapanması söz konusu değildir.

Üretim Özellikleri

HEXBOX Sarmal korige boruları projeye bağlı olarak istenilen halka mukavemet değerinde, optimum ağırlıkta üretilebilir.

Borular, içteki boru katmanı ve dıştaki kaburga katmanı olarak iki katmandan oluşmaktadır. İçteki katman akışkanı taşıyan düz satıhlı borudur. Dıştaki katman ise kaburgalı yapıdadır. Her iki katman da birbirlerine moleküler olarak bağlıdır. Dıştaki içi boş kaburgalı yapı fizik kuralları gereği dolu yapıya yakın yük taşıyabildiği için hammadde tasarrufu ve borunun ağırlığının düşürülmesi için tercih edilmektedir.

HEXBOX Sarmal korige boruda önce içteki boru şerit halindeki polietilenin mandrelde üst üste sarılması ile boru haline getirilir. Akabinde, profil olarak çekilmiş ürün borunun üzerine sarılır ve kaynak olması sağlanır. Her iki ürün de kaynaklı yapısı ile yekpare özellik göstermektedir.

Üstünlükleri

• Polietilen olması ile korozyona yüksek dayanım gösterir.

• Dış etkilere karşı garantili ömrü en az 50 yıl olup 100 yıl kullanılabilir.

• Plastikler hidrolik pürüzsüz olduğundan akışkana az direnç gösterir ve akışkan daha fazla doluluk oranı ile akar. Bu ise projede bir alt çap grubunu seçilmesi ile proje maliyetlerini aşağı çeker.

• Uygulama esnasında ürün zayiatı söz konusu değildir.

• Beton ve döküme göre yoğunluğu çok düşük olduğundan iş makinesi ihtiyacı asgari seviyelere iner.

• Aşınma dayanımı yüksek olduğundan delinerek yeraltı sularını ve toprağın kirlenmesine izin vermez.

• Zemin çakıllı olsa bile aşırı yükte o bölgeden içeri doğru esneyerek kırılmayı önler.

• Ağaçların kanala sızarak tıkamasına izin vermez.

• Her türlü bağlantı parçası, özel ürünün proje için üretilebilmesine imkân tanır.

 

• Depremdeki sarsıntılardan etkilenerek kırılarak devre dışı kalmaz.

• Nehir, Göl ve deniz geçişlerinde kullanılabilir.

• Arıtma tesislerinden alınan önarıtılmış suyun deniz akıntılarına kadar tahliyesinde kullanılabilir.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanal doldurulurken boruların etrafında boşluk kalmaması için katman katman sıkıştırma yapılmalıdır. Özellikle boru altının dolgu malzemesi ile dolduğundan emin olunmalıdır. Dolgu şartnameye göre iyi sıkıştırılarak yapılır ise boruya gelen trafik ve toprak yükü dolguya aktarıldığından boru ömrü boyunca görevini yerine getirir. Aksi taktirde boşluk olduğunda boru kendi taşıyabileceğini taşır, üstündeki kuvvetlerde aktaracak yer bulamadığında çöker. Aynı durum çelik borular içinde geçerlidir.

Elektrofüzyon band kaynağından önce yüzeylerin temiz olduğu kontrol edilmelidir.

Servis Ömrü

0,5 bar basınç altında 50 yıl ömürlüdür. Karbon siyahi katılarak üretildiği için güneşten gelen Ultraviyole ışınlarından da etkilenmez.